Ćwiczenia na brzuch – jakie ćwiczenia wykonywać na płaski brzuch?

Płaski brzuch to marzenie niejednej osoby. Regularny trening połączony z odpowiednią dietą pozwoli osiągnąć ten cel. Jakie ćwiczenia na brzuch przynoszą najlepsze efekty? Co warto robić, a czego lepiej się wystrzegać?

Ćwiczenia na brzuch – jak trenować, by zrzucić brzuch?

Ćwiczenia na płaski brzuch nie powinny koncentrować się wyłącznie na jednym obszarze. Żeby pozbyć się tzw. oponki, należy przyspieszyć metabolizm, dzięki czemu organizm zacznie przetwarzać nagromadzony tłuszcz w energię. Taki efekt można osiągnąć dzięki treningowi interwałowemu. W jego ramach można biegać, pływać czy też jeździć na rowerze, a także robić brzuszki. To ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie mięśni brzucha. Warto je różnicować i wykonywać w seriach. Wówczas przyniosą najlepsze rezultaty.

Istotną treningu interwałowego jest naprzemienne wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń, które są przeplatane przerwami. Już nawet 15-20 minut wysiłku wystarcza, żeby spalić sporo kalorii. Interwały doskonale podkręcają metabolizm, dzięki czemu nawet po kilku godzinach od zakończenia treningu organizm dalej spala tkankę tłuszczową.

Szczególnie dobre efekty przynosi TABATA. To najtrudniejszy wariant treningu interwałowego, jednak gwarantujący maksymalne spalanie tłuszczu.

Świetnym rozwiązaniem jest bieg z gumą miniband – wystarczy kawałek gumy ( najlepiej bawełnianej) aby zwykły skip A stał się mordęgą dla Twego ciała.

Jak zrzucić brzuch? Nie tylko trening interwałowy

Ćwiczenia interwałowe warto uzupełnić treningiem aerobowym, czyli z podwyższonym pulsem. To skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów pod warunkiem, że:

·        aktywność fizyczna będzie trwała minimum 30 minut,

·        podczas ćwiczeń tętno będzie sięgać ok. 60-70 proc. tętna maksymalnego, co w praktyce oznacza ok. 130 uderzeń na minutę.

Trening aerobowy może być naprawdę zróżnicowany. W jego ramach można biegać, jeździć na rowerze, pływać, skakać na skakance czy też ćwiczyć na stepperze. Dzięki tak wielu możliwościom każda osoba, która chce zrzucić brzuch, znajdzie aktywność odpowiadającą jej indywidualnym preferencjom. To zwiększa radość płynącą z wysiłku fizycznego i jest dodatkowym czynnikiem zachęcającym do działania.

Żeby urozmaicić trening, warto również zdecydować się na ćwiczenia z piłką. Bardzo dobre efekty przynosi również tzw. deska. Wzmacnia ona mięśnie głębokie brzucha.

Jak schudnąć z brzucha? Co oprócz ćwiczeń?

Regularny wysiłek fizyczny, choć niezwykle pomocny, może okazać się niewystarczający, by pozbyć się oponki. Żeby zrzucić nadprogramowe kilogramy i schudnąć z brzucha, należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zacząć warto od wyeliminowania śmieciowego i wysokoprzetworzonego jedzenia. To puste kalorie, które, choć wywołują uczucie sytości, nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Zrezygnować należy także ze słodkich napojów gazowanych i soków oraz słonych i słodkich przekąsek, takich jak ciastka, cukierki czy też chipsy.

Kolejny krok to zadbanie o regularność spożywania posiłków i ich mniejszą kaloryczność. Pozwoli to uniknąć podjadania oraz przynosi efekty w postaci spadku wagi. Ważne jest także wypijanie dużej ilości wody – co najmniej 2 l dziennie. Woda to najlepszy sprzymierzeniec ćwiczących osób. Nie tylko gasi pragnienie, ale również wypełnia żołądek, dzięki czemu rzadziej odczuwa się głód. Oczyszcza również organizm z zalegających toksyn i przyspiesza metabolizm.Nadmiar tłuszczu odkładający się w okolicy brzucha jest o tyle niebezpieczny, że gromadzi się nie tylko pod skórą, ale i wewnątrz jamy brzusznej. To tzw. wisceralna tkanka tłuszczowa. Jej zbyt duża ilość zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca czy też nadciśnienie tętnicze. W konsekwencji może doprowadzić nawet do udaru mózgu i zawału. Stąd tak istotną kwestią jest regularne wykonywanie ćwiczeń na płaski brzuch, pozwalających wyeliminować tłuszcz z tego newralgicznego obszaru. Pomocna w tym zakresie będzie również odpowiednia dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *