Trening na bieżni – co daje i jak prawidłowo biegać na bieżni?

Choć bieganie na świeżym powietrzu to niezwykle efektywny sposób na wzrost wytrzymałości i zrzucenie zbędnych kilogramów, podobne korzyści uzyskasz także pod dachem. Potrzebna będzie jednak odpowiednia bieżnia i właściwy plan treningowy.

W sieci można spotkać się z wieloma krzywdzącymi poglądami, zgodnie z którymi bieżnie nie są w stanie dorównać tradycyjnemu bieganiu w terenie. Pojawiają się argumenty wskazujące na brak bodźców typowych dla wysiłku na świeżym powietrzu, niewłaściwej nawierzchni czy też na ogólną nudę. Rzeczywistość jednak często weryfikuje te opinie. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę sprzęty nowoczesne, wyposażone we własny komputer.

Bieżnia do domu – jak wybrać? Czy warto?

Urządzenia z komputerem i wyświetlaczem pozwalają na łatwą konfigurację parametrów treningu. Warto celować przede wszystkim w bieżnie umożliwiające zmianę prędkości poruszania się pasa oraz kąta nachylenia. Do tego dojść powinny także wgrane programy treningowe. Nowoczesne bieżnie dokonują również licznych pomiarów (m.in. pulsu, pokonanego dystansu, prędkości i spalonych kalorii), które ułatwią dostosowanie treningu do własnych potrzeb lub wyznaczonego wcześniej celu.

Domowa bieżnia do biegania to rozwiązanie problemów ze zmienną pogodą i brakiem czasu na dojazd na siłownię. Dzięki niej, nie musisz martwić się poziomem smogu w momencie biegania czy też zatłoczonymi parkami i chodnikami. Trenujesz na własnych warunkach i wtedy, gdy masz na to ochotę.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę także z tego, że ćwiczenia na bieżni pozwalają obniżyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlaczego? Wynika to z niższego oporu grawitacyjnego, co przekłada się na mniejsze obciążenie kręgosłupa, miednicy, bioder i nóg.

Co daje bieganie na bieżni?  

Do zakupu omawianego sprzętu najbardziej zachęcają jednak efekty, na jakie możesz liczyć w przypadku regularnego, dobrze przeprowadzonego treningu. Poniżej lista największych zalet korzystania z bieżni.

  •       Poprawa wydolności i wytrzymałości. Bieżnie do biegania to urządzenia przydatne do budowania kondycji. Dzięki temu możliwości Twojego organizmu znacznie się zwiększą, co pozwoli Ci na trenowanie z większą intensywnością.
  •       Wzmocnienie mięśni oraz kości – regularny wysiłek znacznie rozbuduje mięśnie nóg, poprawi również mineralizację kości.
  •       Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej – warto postawić na trening interwałowy polegający na przeplataniu krótkich rund z intensywnym wysiłkiem nieco dłuższymi rundami, w trakcie których bieg jest wolniejszy.
  •       Obniżenie ciśnienia i cholesterolu – efekty te dostrzegalne są zwłaszcza wówczas, gdy trenujesz w sposób prawidłowy, w oparciu o plan przygotowany przez specjalistę.
  •       Mniejsze ryzyko wystąpienia różnych chorób – wynika z ogólnego wzmocnienia organizmu i poprawy jego wydolności. Regularne bieganie zapobiega między innymi chorobom serca, płuc, a także cukrzycy.

Treningi na bieżni nie tylko umożliwią wymodelowanie sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów. Przyczynią się również do poprawy ogólnego samopoczucia, dlatego tak ważne jest, aby w końcu się przemóc i przejść na aktywny tryb życia.

Jak prawidłowo biegać na bieżni?

Choć wydawać się może, że bieganie to nie jest żadna filozofia, warto wskazać na kilka kluczowych kwestii, które mogą mieć wpływ na efektywność treningu, jak również na zachowanie organizmu. Podobnie jak w przypadku biegania w terenie, potrzebny będzie wygodny, sportowy strój i dobrze dopasowane obuwie. Przed każdym treningiem musisz wykonać rozgrzewkę, dzięki której przyzwyczaisz się do wysiłku.

Biegaj środkiem pasa biegowego i patrz przed siebie, zachowując wyprostowaną postawę – w ten sposób unikniesz ewentualnego wypadku, zachowasz pełen zakres ruchów i zredukujesz obciążenie ramion, pleców oraz szyi. Stopniuj intensywność treningu. Nie zaczynaj od sprintu. Przechodź od truchtu, do szybszego biegu i znów do truchtu. Dla urozmaicenia treningu możesz również regulować kąt nachylenia pasa. Odpowiednie wykorzystanie bieżni zagwarantuje uzyskanie powyższych efektów w sposób bezpieczny. Warto więc trzymać się tych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *