Trening funkcjonalny – najlepszy sposób na trening w domu!

Myślisz nad zbudowaniem formy i zrzuceniem zbędnych kilogramów, ale nie chcesz wychodzić z domu? Nic straconego. Trening funkcjonalny pozwoli Ci zadbać o własne ciało, a także poprawić ogólną sprawność organizmu.

Regularne wizyty na siłowni nie są dla każdego. Wynika to między innymi ze zbyt małej dostępności odpowiednich placówek w mniejszych miastach, kwestii cenowych, a także braku czasu i zwykłej motywacji. Zamiast jednak udawać się 3-4 razy w tygodniu na siłownię, możesz postawić na trening we własnym domu.

Na czym polega trening funkcjonalny?

Na wstępie warto podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z klasycznym „pakowaniem” i budowaniem masy mięśniowej. Oczywiście nadal będzie to sposób na wzmocnienie mięśni oraz pobudzenie ich do rozwoju, jednak wszystko odbywa się w nieco inny sposób. Trening funkcjonalny polega bowiem na imitowaniu ruchów, jakie ciało wykonuje podczas wykonywania codziennych ruchów. Wszystko po to, aby wykorzystać mięśnie w sposób kompleksowy i wszechstronny. Tak aby współpracowały ze sobą.

Jest to doskonały sposób na redukcję tkanki tłuszczowej, jak również na zwiększenie gibkości oraz rozszerzenie koordynacji ruchowej. Z tego też względu trening funkcjonalny często polecany jest sportowcom w celu uzupełnienia podstawowych ćwiczeń siłowych.

Jaki sprzęt jest potrzebny do treningu funkcjonalnego?

Na tego typu czynności zdecydować może się każdy, w praktycznie dowolnym miejscu. Żeby bowiem wykonywać poszczególne ćwiczenia, wcale nie potrzebujesz rozbudowanych maszyn treningowych. Wystarczające okażą się podstawowe narzędzia i akcesoria

  • Kettlebell – jeden z najczęściej wykorzystywanych przyrządów w ramach treningu funkcjonalnego. Ten ciężarek doskonale imituje wiele przedmiotów, które dźwigasz w ciągu dnia – torbę z zakupami, butelki z wodą etc. Pozwala na wykonywanie wielu dynamicznych ruchów. W łatwy sposób można dobierać go do własnych zdolności treningowych – występuje bowiem w różnych wariantach wagowych.
  • Liny treningowe (battlerope) – doskonałe przyrządy do pobudzania wszystkich partii mięśniowych. Poszczególne liny różnią się pod względem grubości.TRX – czyli taśmy podwieszane. Gwarantują rozwijanie wszystkich wzorców ruchowych i aktywację wszystkich mięśni. Taśmy zajmują niewiele miejsca i mogą być używane przez wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania.
  • Slam ball – kolejny przyrząd, który może Ci towarzyszyć wszędzie. Nie tylko w domu, ale również na wakacjach, a nawet w pracy. Jest to bowiem nic innego, jak piłka, która pozwoli rozwijać koordynację ruchową i tak zwaną „siłę eksplozywną”. Ćwiczenia ze slam ball możesz wykonywać pod różnymi kątami, dlatego pobudzą one wiele partii mięśniowych (na przykład mięśnie skośne czy też mięsień prosty brzucha).
  • Do przyrządów wymienionych wyżej dodać należy również sztangi, gumy miniband, powerband, hantle , piłkę Fitball , skrzynie do skoków. Sprzęt który nie zawiera dużo przestrzeni a wiele wnosi do treningu

Trening funkcjonalny to zestaw wszechstronnych ćwiczeń imitujących codzienne aktywności, dlatego też aktywuje organizm w sposób kompleksowy. Wszystko to pozwala wzmocnić mięśnie, zwiększyć zakres ruchów, poprawić kondycję, a także spalić tkankę tłuszczową i znacząco usprawnić krążenie krwi. Warto nadmienić, że trening funkcjonalny sprzyja również korygowaniu wad postawy, zmniejsza też bóle kręgosłupa. Mówiąc krótko, jest w stanie wyeliminować większość problemów związanych z siedzącym trybem życia.

Trening funkcjonalny w domu – czy warto?

Organizm ludzki został zaprojektowany do ruchu. Siedzący tryb życia jest zaprzeczeniem naszych naturalnych skłonności, dlatego trzeba znaleźć sposób na zmianę tej niekorzystnej i niezdrowej sytuacji.

Choć tego typu ćwiczenia z powodzeniem można wykonywać w domu czy też w miejscu pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na poprawną technikę. Bez niej trening okaże się nieskuteczny, a nawet groźny. Wszystko to sprawia, że warto skorzystać z usług oferowanych przez trenera personalnego, który nauczy Cię, jak ćwiczyć, by uzyskać wspomniane efekty. Jeśli nie chcesz opuszczać domu, nic straconego. Takie usługi są świadczone również przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *