Twardy materac – czy to zdrowy wybór?

Kiedy myślimy o zakupie nowego materaca, często stajemy przed dylematem: wybrać miękki czy twardy? Przez lata utarło się przekonanie, że twardy materac jest synonimem zdrowego snu i wsparcia dla kręgosłupa. Ale czy rzeczywiście twardy materac jest najlepszym wyborem? Wyjaśniamy!

Mity i fakty o twardych materacach

Mit 1: Twardy materac zawsze dobrze wspiera kręgosłup

Wiele osób wierzy, że twarde materace H4 lepiej podtrzymują kręgosłup i zapobiegają bólom pleców. Faktem jednak jest, że zbyt twardy materac może wywierać zbyt duży nacisk na bardziej wystające części ciała, takie jak biodra i ramiona, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale też może być przyczyną napięciowych bólów mięśni i stawów. Kręgosłup potrzebuje stabilnego podparcia, ale także pewnego stopnia elastyczności ze strony materaca, który powinien podpierać ciało w jego naturalnych krzywiznach.

Mit 2: Twardy materac jest zawsze lepszy dla osób z problemami z kręgosłupem

W rzeczywistości, dla wielu osób z problemami z kręgosłupem zbyt twardy materac może pogorszyć dolegliwości. Osoby z osteoporozą, artretyzmem czy przewlekłymi bólami pleców często potrzebują bardziej miękkiego podłoża, które dostosuje się do ich ciała i zredukuje nacisk zwrotny na bolesne miejsca.

Jak twardość materaca wpływa na jakość snu?

Twardość a komfort

Komfort snu to kwestia bardzo indywidualna. Dla jednych materace bardzo twarde mogą być zbawieniem, dla innych koszmarem. Ważne jest, aby materac pozwalał na naturalne ułożenie kręgosłupa i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Zbyt twarde materace mogą utrudniać sprawne krążenie krwi, prowadząc do drętwienia kończyn i częstego zmieniania pozycji podczas snu.

Twardość a higiena snu

Materace twarde często są lepszym wyborem z punktu widzenia higieny snu, ponieważ są mniej podatne na odkształcenia i dłużej zachowują swoje właściwości. Nie oznacza to jednak, że są one zawsze zdrowsze. Kluczowe jest, aby materac był dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Co mówi nauka?

Badania naukowe dotyczące wpływu twardości materaca na jakość snu są zróżnicowane. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie „The Lancet” wykazało, że osoby śpiące na średnio twardych materacach zgłaszały mniej bólów pleców i lepszą jakość snu w porównaniu z osobami śpiącymi na bardzo twardych lub bardzo miękkich materacach.

Jak dobrać odpowiedni materac?

1. Testowanie przed zakupem

Zaleca się, aby przed zakupem materaca na spokojnie go przetestować. Ważne jest, aby sprawdzić, czy materac zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i czy jest komfortowy. Wiele osób czuje skrępowanie przed dłuższym poleżeniem na materacu w salonie i przed ułożeniem się na nim w swobodnej, naturalnej pozycji do snu. W tej sytuacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z darmowego okresu testowego, który oferują dobre sklepy z materacami. To najlepszy sposób, żeby sprawdzić, czy jest Ci wygodnie na danym materacu.

Sprawdź materac h4 (bardzo twardy) z 30 dniowym okresem testowym.

2. Indywidualne preferencje i wskazania zdrowotne

Osoby z określonymi problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Często zaleca się materace o średniej twardości lub te z warstwą pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała i bardzo dobrze odciąża układ kostny.

Alternatywne podejścia do wyboru twardości materaca

  • Materace hybrydowe: Coraz popularniejsze stają się materace hybrydowe, łączące cechy materacy sprężynowych i piankowych. Oferują one kompromis między twardością a komfortowym podparciem ciała w jego naturalnych krzywiznach, co może być idealnym rozwiązaniem dla wielu osób, w tym także dla par o dużej różnicy wagi.
  • Materace z regulacją twardości: Inną ciekawą opcją są materace, w których rodzaj podparcia (bardziej otulający lub bardziej sprężysty), a także poziom twardości można zmienić samodzielnie na każdym etapie użytkowania. W ten sposób materac dopasujesz do swoich oczekiwań, a nie siebie do materaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *