Total body conditioning (TBC) – czym jest trening ogólnorozwojowy?

Aktywność fizyczna to obok odpowiednio zbilansowanej diety główny filar zdrowego stylu życia. Bieganie, jazda na rowerze, joga, crossfit, pływanie czy też zumba – to tylko niektóre sposoby pozwalające zadbać o zdrowie, atrakcyjną sylwetkę i lepsze samopoczucie. Wśród zajęć fitness dużą popularnością cieszy się TBC. Co to za trening?

Trening TBC – co to?

Skrót TBC oznacza nic innego jak „total body conditioning”. Jak więc sama nazwa wskazuje, TBC to trening ogólnorozwojowy, który modeluje całe ciało. Łączy bowiem w sobie dwa rodzaje ćwiczeń: aerobowe i wzmacniające. To aktywność fizyczna, która cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród osób początkujących, jak i zapalonych sportowców. Trening wykonywany jest bowiem w rytm muzyki, co zachęca do ćwiczeń i sprawia, że pomimo wysiłku fizycznego są one niezwykle przyjemne.

Trening TBC, jak każdy inny, rozpoczyna się rozgrzewką. Trwa ona ok. 10 minut, a w jej ramach wykonuje się proste kroki, które każdy jest w stanie powtórzyć. To etap, którego nie wolno pominąć. Rozgrzewka przygotowuje bowiem organizm do intensywnego wysiłku, a także pozwala ograniczyć ryzyko kontuzji.

Po rozgrzewce następuje część właściwa – wzmacniająca. Obejmuje ona różnego rodzaju ćwiczenia na ręce, brzuch, pośladki oraz nogi. W trakcie treningu wykorzystywane są różne przyrządy – hantle, stepy czy też piłki fit ball. Potęgują one efekty TBC. Żeby urozmaicić trening, od czasu do czasu można zrezygnować z akcesoriów i poćwiczyć, wykorzystując ciężar własnego ciała.

Zwieńczeniem aktywności powinien być kilkuminutowy stretching. Rozluźni on ciało i mięśnie, wyciszy oraz przygotuje organizm do regeneracji.

Efekty treningu TBC

Trening ogólnorozwojowy TBC przynosi wymierne korzyści dla całego organizmu. Wzmacnia mięśnie i kondycję, a także sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Poprawia również wydolność. W efekcie już po kilku treningach ciało staje się silniejsze i sprawniejsze, a sylwetka smuklejsza. Żeby spotęgować rezultaty ćwiczeń, należy zadbać o ich regularność, a także sukcesywnie zwiększać stosowane obciążenie.

W przypadku TBC ważna jest nie tylko o systematyczność, ale i zróżnicowanie treningu. W efekcie angażuje on różne partie ciała. Jakie są największe zalety tej formy aktywności fizycznej?

  •       poprawa kondycji
  •       zwiększenie wytrzymałości wszystkich grup mięśniowych
  •       ujędrnienie ciała
  •       redukcja nadprogramowych kilogramów,
  •       budowa masy mięśniowej
  •       poprawa samopoczucia

Energiczna muzyka towarzysząca aktywności to kolejny atut treningu TBC. Dzięki niej trenujący czerpią większą przyjemność z treningu. Mają również większy zapał i motywację do ćwiczeń.

Trening ogólnorozwojowy TBC – dla kogo?

Chociaż wydawać by się mogło, że trening TBC jest niezwykle wymagający, to propozycja skierowana dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Wykonywane ćwiczenia są proste, a zarazem efektywne. Żeby unikną przetrenowania, osoby początkujące mogą zrezygnować z obciążenia. Z kolei osoby zaawansowane mogą sięgać po coraz większe obciążenie, by spotęgować efekty ćwiczeń.

Z efektów treningu TBC szczególnie zadowolone będą osoby, które chcą schudnąć. Wykonywane w jego ramach ćwiczenia przyspieszają metabolizm i redukują tkankę tłuszczową. Z uwagi na fakt, że angażują różne partie mięśni, pozytywnie wpływają na wygląd całej sylwetki. To dobre rozwiązanie także dla kobiet, które chcą wrócić do formy sprzed ciąży.

Trening TBC docenią również osoby, które mają słabsze stawy. Podczas ćwiczeń nie wykonuje się spektakularnych podskoków. W efekcie kolana i stopy nie są nadmiernie przeciążone.

Wszystko to sprawia, że trening ogólnorozwojowy TBC cieszy się dużą popularnością. Wpływa on pozytywnie na całą sylwetkę i łączy przyjemne z pożytecznym. Odchudza, poprawia kondycję i jest źródłem sporej dawki endorfin. Wpływa więc pozytywnie nie tylko na ciało, ale i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *