Jak ułożyć efektywny plan treningowy? Wskazówki dla sportowców

Coraz więcej osób myśli o tym, aby rozpocząć aktywność fizyczną, która pomoże zadbać o kondycję i o zdrowie. Nie brakuje osób, które biorą pod uwagę fakt konieczności utraty zbędnych kilogramów. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeżeli zostanie wdrożony efektywny plan treningowy. Jak go ułożyć? Oto kilka wskazówek, które początkujący sportowcy powinni wziąć pod uwagę.

Zacznijmy od początku

Osoby, które dopiero zaczynają, często już na samym początku popełniają błąd. Chodzi bowiem o to, że są one pełne zapału i chęci do działania. Zabierają się za intensywne treningi, które szybko powodują u nich zmęczenie. Co gorsza, może się okazać, że już po kilku treningach dochodzi do kontuzji lub do przetrenowania oraz zmęczenia. W efekcie, dana osoba nie chce lub nie ma możliwości więcej ćwiczyć. Na to nie można sobie pozwolić.

Najlepszą z możliwości ułożenia efektywnego planu treningowego, będzie współpraca ze specjalistą. Chodzi o trenera personalnego, który biorąc pod uwagę każdą osobę, będzie w stanie zaoferować najlepsze ćwiczenia. Takie, które na samym początku nie będą stanowić obciążenia dla organizmu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które wcześniej nie trenowały i organizm do intensywnego wysiłku w ogóle nie jest przyzwyczajony.

Z czasem będzie coraz lepiej

Fakt, że na początku będą obecne tylko lekkie ćwiczenia, nic tak naprawdę nie znaczy. To nie znaczy, że z czasem nie pojawiają się sztangi z obciążeniem, skakanka, bieżnia, orbitrek lub inne urządzenia. Ze spokojem, z czasem będzie można pomyśleć o wdrożeniu takich urządzeń. W pierwszej kolejności należy jednak przyzwyczaić organizm do jakichkolwiek ćwiczeń! Powoli zwiększając intensywność treningów, będzie można osiągnąć więcej. Nie od dzisiaj wiadomo, że do celu zmierza się małymi kroczkami! Jest to najważniejsze założenie. Niezależnie od tego czy ktoś trenuje z trenerem personalnym, czy też samodzielnie. Pomału i z czasem efekty treningów będzie można zauważyć.

Najważniejsze zasady

Planując trening samodzielnie, pod uwagę należy wziąć kilka następujących zasad. Mówią one o tym, że:

  • należy trenować maksymalnie pięć dni w tygodniu. Początkujący mogą pomyśleć o dwóch treningach, z czasem zwiększając ich liczebność. Jednak niech nie będzie ich więcej jak pięć w ciągu siedmiu dni.
  • należy się jeden lub dwa dni, które pozwolą organizmowi się zregenerować. Zamiast intensywnego treningu, można wybrać się na spacer lub po prostu posprzątać. W tym okresie dozwolone są jedynie lekkie aktywności.
  • po każdym treningu siłowym lub interwałowym (są one naprawdę mocne) należy zaplanować jeden dzień odpoczynku.
  • pora treningu uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Są osoby, które trenować mogą o poranku, inne w południe a inne dopiero wieczorem, przed pójściem spać. Najważniejsze jest jednak to, aby znaleźć minimum te 30 minut, aby móc wykonać dobry trening.

Z czasem w przestrzeni domowej będzie można stworzyć własną siłownię przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *