Trening funkcjonalny – czym jest i co daje?

Harmonijnie rozwija sylwetkę, sprzyja lepszej koordynacji ruchowej i wzmacnia całe ciało. Trening funkcjonalny, bo o nim mowa, cieszy się coraz większą popularnością. Czym dokładnie jest? Jak wpływa na organizm i czy warto się na niego zdecydować?

Trening funkcjonalny – co to?

Trening funkcjonalny w odróżnieniu od standardowych ćwiczeń na siłowni skupia się głównie na imitowaniu ruchów, które człowiek wykonuje podczas codziennych czynności. Nie izoluje poszczególnych grup mięśniowych, lecz sprawia, że współpracują one ze sobą, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie koordynacji ruchowej i gibkości.

Chociaż naśladowanie naturalnych ruchów ciała wydaje się proste, trening funkcjonalny jest łatwy tylko z pozoru. Dlaczego? Po pierwsze, należy zadbać o właściwą technikę wykonywania ruchów. Bez niej aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i może skutkować kontuzjami. Po drugie, ćwiczenia muszą być wykonywane w szybkim tempie. Należy również powtarzać je wielokrotnie i błyskawicznie przechodzić do kolejnych serii.

Po trzecie, należy dopilnować, aby trening funkcjonalny był różnorodny. W tym celu warto sięgnąć po dodatkowe przyrządy. Odpowiednie będą gumy, hantle, kettlebell, step czy też piłka typu fit ball.

Co daje trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny w sposób wszechstronny wzmacnia mięśnie całego ciała. Dzięki szybkiemu tempu redukuje tkankę tłuszczową, poprawia krążenie krwi i kondycję oraz zwiększa ogólną wydolność organizmu, gibkość i koordynację ruchową. Z uwagi na fakt, że polega głównie na imitacji naturalnych ruchów, zmniejsza ryzyko przeciążenia mięśni i wystąpienia kontuzji. Poprawia równowagę i balans.

Ponadto trening funkcjonalny wzmacnia mięśnie głębokie, które człowiek często zaniedbuje. Pełnią one istotne funkcje – są m.in. odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiegają bólom kręgosłupa. To dlatego ćwiczenia funkcjonalne są polecane osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i skarżą się na dyskomfort w odcinku lędźwiowym. Wykonywane regularnie wzmacniają gorset mięśniowy i niwelują bóle.

Co jeszcze daje trening funkcjonalny? Poprawia wzorce ruchowe, przyspiesza metabolizm i zwiększa wytrzymałość mięśni.  Jest to zasługą zaangażowania do pracy całego ciała. Wszystko to sprawia, że jest polecany także dla sportowców. Stanowi bowiem doskonałą odskocznię od standardowego treningu, harmonijnie rozwija mięśnie oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Trening funkcjonalny bywa także stosowany w rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Zwiększa bowiem wydolność ruchów oraz poprawia ukrwienie tych okolic, na których skupiają się ćwiczenia.

Trening funkcjonalny w domu – czy warto?

Trening funkcjonalny z powodzeniem można wykonywać samodzielnie w domu. W tym przypadku głównym wyzwaniem jest zadbanie o prawidłową technikę ruchu. W przeciwnym razie cały włożony wysiłek pójdzie na marne. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń funkcjonalnych może doprowadzić nawet do kontuzji. Na szczęście można tego uniknąć. W jaki sposób? Decydując się na usługę treningu personalnego online.

To świetna alternatywa dla siłowni, która pozwala zadbać o lepsze zdrowie, sylwetkę i samopoczucie w domowym zaciszu. Za plan treningowy odpowiedzialny jest profesjonalny trener personalny. Dzięki temu ćwiczenia szybko przynoszą oczekiwane efekty, a jednocześnie nie obciążają nadmiernie mięśni. Co ważne, gdy coś jest niejasne, zawsze można skonsultować się z instruktorem.

Trening funkcjonalny to rodzaj aktywności fizycznej, który cieszy się coraz większym uznaniem trenujących. Jest nie tylko doskonałym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale także pozwala wyeliminować bóle kręgosłupa. Wzmacnia bowiem mięśnie głębokie. Sprzyja również rozwojowi właściwych wzorców ruchowych, przez co skutecznie koryguje wady postawy. Nic więc dziwnego, że jest tak popularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *