Laserowe leczenie zaćmy — na czym polega?

Leczenie schorzenia, jakim jest zaćma, kojarzy się jeszcze z drastycznym zabiegiem polegającym na wyłuskaniu soczewki na zewnątrz oraz długą rekonwalescencją. Na szczęście obecnie zaćmę leczy się laserowo, zabieg jest krótki i bezbolesny. Zatem na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

Czym jest zaćma?

Jest to zmętnienie soczewki, znajdującej się w środku oka. Najczęściej na przypadłość tą zapadają osoby starsze. Mimo że jest ono bezbolesne, to niestety z czasem pogorszenie widzenia postępuje i pojawiają się takie objawy jak nieostre widzenie, podwójne widzenie w jednym oku, krótkowzroczność, problem z postrzeganiem kolorów i kontrastu, rozszczepienie światła, zaburzenie widzenia w świetle, biały blask źrenicy, niedowidzenie, zniekształcenie przedmiotów i ludzi podczas widzenia. 

Wiele osób zastanawia się, jaka jest przyczyna jej pojawienia się. Niestety geneza powstawania zaćmy nie jest znana. Tak naprawdę nie pojawia się ona jedynie u osób starszych, ponieważ zapadają na nią również ci młodzi. Ustalonymi przyczynami zaćmy mogą być: zaćma wrodzona, wady genetyczne i rozwojowe, cukrzyca, hipokalcemia, stosowanie sterydów, zaawansowana krótkowzroczność, uraz tępy, chemiczny lub fizyczny.

Jak widzi człowiek z zaćmą?

Tak naprawdę początkowy rozwój zaćmy jest najzwyczajniej niezauważalny. Z czasem chory może widzieć źle w świetle o jasnej barwie lub w ciemności i o zmroku. Gdy stwierdzono u nas zaćmę, powinniśmy bardziej dbać o nasze zdrowie, na przykład: chronić oczy przed promieniowaniem nosząc okulary z filtrem UV, leczyć choroby takie jak cukrzyca lub nadciśnienie, jeśli występują, leczyć się okulistycznie, ograniczyć papierosy i alkohol, utrzymać zdrową wagę. Dzięki wymienionym czynnikom jesteśmy w stanie uniknąć lub opóźnić rozwój zmętnienia soczewek. 

Jak wygląda operacja laserowa zaćmy?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że do operacji usuwania zaćmy powinniśmy się wcześniej odpowiednio przygotować. Konieczne jest w pierwszej kolejności wykonanie takich badań jak morfologii oraz testów krwi. Jeśli chodzi specjalistyczne badania przed operacją, to w ich skład wchodzą: refraktometria, biometria, keratometria, tonometria, badanie dna oka, ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej czy ocena komórek śródbłonka rogówki.

Może okazać się również, że specjalista, który będzie wykonywał nasz zabieg, poprosi nas o wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej i EKG. Przed zabiegiem należy zmyć makijaż i nie nakładać na twarz kremów ani balsamów. 

Laserowa operacja zaćmy trwa około 20 minut. Ponieważ jest ona bezbolesna i to podliczając przygotowanie do niej i obserwację pooperacyjną, nie spędzimy w szpitalu dłużej niż 4 godziny, pod warunkiem, że nie pojawią się żadne komplikacje. 

Sam zabieg nie jest straszny, ponieważ pacjentowi podawany jest środek znieczulający, który wpływa na niego uspokajająco i sennie. Gdy jest on już gotowy do przeprowadzenia zabiegu, chirurg wykonuje około 2 mm nacięcie laserem w obwodzie rogówki i za pomocą ultradźwięków rozbija soczewkę. Następnie wstawia w jej miejsce implant. Co ważne, jest ona dobierana indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu oraz dokładnymi badaniami okulistycznymi. Pacjenci d wyboru mają soczewki jedno lub wieloogniskowe. Dzięki tym pierwszym będzie mógł on widzieć z daleka lub z bliska, natomiast drugie pozwolą na to, by funkcjonował on bez okularów. 

Rana wykonana do przeprowadzenia tego zabiegu jest tak mała, że nie ma potrzeby zakładania nawet jednego szwu, wystarczy opatrunek. Jeśli chodzi o rekonwalescencje, to trwa ona około 3 tygodni. W tym czasie należy szczególnie uważać na oko, by go nie uszkodzić. 

Czy zaćma może nawrócić?

Niestety tak. Przyczyną nawrotu jest rozrost komórek nabłonka na tylnej torebce soczewki i wada pojawia się powtórnie w ciągu kilku miesięcy lub lat od przeprowadzonego wcześniej zabiegu. W celu jej usunięcia konieczne jest przeprowadzenie kolejnej operacji przy pomocy lasera.

Dziękujemy https://lagunamedical.pl/ za wsparcie przy tworzeniu artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *