Co pomaga na rwę kulszową? Ćwiczenia na rwę kulszową!

Pojawia się znienacka i może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie – rwa kulszowa. Objawia się kłującym, ostrym bólem w odcinku lędźwiowym. Jak sobie z nią radzić? Czy wykonywać ćwiczenia na rwę kulszową?

Ćwiczenia przy rwie kulszowej – o czym pamiętać?

Wystarczy jeden nagły ruch, by ciało przeszył palący ból rwy kulszowej. Atakuje ona odcinek lędźwiowy, a dyskomfort przesuwa się wzdłuż pośladków oraz bioder i sięga aż do stóp. Dolegliwość najbardziej daje się we znaki nocą i chociaż ból doskwiera najczęściej nawet przy najmniejszym ruchu, niektóre formy aktywności fizycznej przynoszą upragnioną ulgę.

Odpowiednie ćwiczenia na rwę kulszową nie tylko łagodzą jej objawy, ale również zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych ataków. Całkowita rezygnacja z ruchu nie jest więc wskazana. Należy jednak zachować ostrożność, tak aby nie pogorszyć stanu zdrowia. Jeśli wykonywane w domu ćwiczenia na rwę kulszową nie pomagają, warto skonsultować się ze specjalistą. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, fizjoterapeuta lub trener personalny o odpowiednich kwalifikacjach.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

W przypadku rwy kulszowej sprawdzają się dwa rodzaje ćwiczeń: rozciągające (wykonywane najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej) i wzmacniające. Odpowiednie są również także ćwiczenia McKenziego, pod warunkiem że są wykonywane systematycznie i przez długi czas. Ulgę przynosi również basen, jazda na rowerze i niektóre formy fitnessu, np. joga i pilates.

Niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej w przypadku rwy kulszowej należy zadbać o właściwą technikę ruchów. Wykonywane ćwiczenia nie powinny być ani gwałtowne, ani szybkie. Oto ćwiczenia rozciągające, które przynoszą najlepsze efekty:

  •       koci grzbiet – to proste ćwiczenie, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Doskonale rozluźnia i rozgrzewa mięśnie pleców. Można je powtarzać codziennie, bez obaw o kontuzje. Warto jednak zadbać o jego prawidłowe wykonanie,
  •       kołyska – to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na rwę kulszową. Kołyskę wykonuje się w pozycji leżącej. Polega ona na podniesieniu i przyciąganiu do klatki piersiowej ugiętych nóg w taki sposób, aby oderwać pośladki od podłoża. Każde przyciągnięcie kończyn nie powinno trwać dłużej niż 5 sekund. Żeby poczuć ulgę, ćwiczenie należy powtórzyć ok. 10 razy,
  •       rozciąganie baletnicy – to kolejne nieskomplikowane ćwiczenie, które doskonale rozciąga obolałe mięśnie. Żeby je wykonać, należy usiąść w siadzie z wyprostowanymi nogami, a następnie starać się palcami rąk dotknąć palców stóp, sukcesywnie pogłębiając skłon. Co ważne, w przypadku tego ćwiczenie nie należy się nadwyrężać, tylko wykonywać takie ruchy, na jakie pozwala ciało.

Nie można również zapomnieć o ćwiczeniach wzmacniających na rwę kulszową. Dobre efekty daje unoszenie ramion w pozycji leżącej z jedną nogą prosta oparta o ścianę, które polegają na przyciąganiu żeber do miednicy co w efekcie skurcza mięśnie proste brzucha.

Rwa kulszowa – co oprócz ćwiczeń?

Ćwiczenia na rwę kulszową nie są jedynym sposobem na radzenie sobie z bólem. Ulgę przynieść może również masaż w obrębie bolących miejsc. Dobrze sprawdzają się również rozgrzewające kąpiele. Doskonale odprężają, rozluźniają i zmniejszają napięcie mięśniowe. Bolesne dolegliwości łagodzą także okłady – zimne lub ciepłe. To, na jaką opcję zdecyduje się cierpiący, zależy od jego indywidualnych preferencji.

Żeby uniknąć nawrotu rwy kulszowej, ważna jest profilaktyka. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiedni styl życia. Codzienna dawka ruchu pozwoli uniknąć bolesnej dolegliwości. Nie można jednak rzucać się na głęboką wodę i od razu po wyzdrowieniu intensywnie trenować. Aktywność fizyczną należy zwiększać regularnie i powoli.

W Wytwórni Sylwetki zadbamy o to, abyś bezpiecznie wrócił do pełni sił, a przykra dolegliwość pozostała jedynie wspomnieniem. Wspólnie opracujemy efektywny plan treningowy, który będzie dostosowany do Twoich możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *