Plan ćwiczeń w domu, czyli 5 powodów, dla których ludzie ćwiczą w domu

Systematyczna aktywność fizyczna nie tylko pozwala zadbać o prawidłową sylwetkę, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ćwiczącego. Żeby osiągnąć zamierzone efekty, wcale nie trzeba wykupywać karnetu na siłownię. Trening w domu może być równie skuteczny. Oto 5 powodów, dla których ludzie decydują się na ćwiczenia w domowym zaciszu.

Plan ćwiczeń w domu – korzyści

Zanim jednak przejdziemy do omawiania korzyści ćwiczeń w domu, to należy zwrócić uwagę na to co pod nimi się kryje. Dlatego na pierwszy rzut trafia sam plan ćwiczeń w domu, który powinien być dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Jest to szczególne ważna kwestia, która bezpośrednio przekłada się na skuteczności wykonywanych ćwiczeń. Dotyczy to jednocześnie typu zalecanych ćwiczeń oraz objętości treningowej wraz z jej dalszą progresją.

Oszczędność czasu

Niekwestionowanym atutem treningu w domu jest oszczędność czasu. Trenujący nie traci bowiem ani chwili na dojazdy na siłownię i powroty z niej. Nie musi również wcześniej rezerwować terminu w przypadku obleganych zajęć grupowych czy też czekać aż zwolni się jego ulubiony przyrząd treningowy.

Oszczędność pieniędzy

Trening w domu pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Ćwiczący nie musi bowiem kupować karnetu na siłownię, płacić za dojazdy czy też zaopatrywać się w specjalny strój i obuwie.

Nie trzeba nawet wydawać pieniędzy na akcesoria do ćwiczeń. Efektywny trening w domu bez sprzętu jest jak najbardziej możliwy. Profesjonalne przyrządy można bowiem z powodzeniem zastąpić przedmiotami codziennego użytku. Zatem plan ćwiczeń w domu uwzględnia, że w roli hantli doskonale sprawdzają się butelki z wodą, a zamiast ławki treningowej można wykorzystać krzesła.

Pomysłów na przekształcenie domowego wyposażenia w przyrządy treningowe jest wiele. Dla przykładu, dobrym zamiennikiem popularnego steppera będzie podest dziecięcy, sterta książek, a nawet… garnek. Gumki od bielizny z powodzeniem wcielą się w rolę taśm do ćwiczeń, a poduszki świetnie zamortyzują kolana przy ćwiczeniach podporowych i zastąpią matę. Kijek od mopa można natomiast wykorzystać do rozciągania pleców lub ćwiczeń na brzuch.

Alternatywą dla treningu na siłowni jest także wykorzystanie w domu niedrogiego sprzętu, który nie zajmuje wiele miejsca i można go trzymać w szafce. Mowa tu m.in. o gumach power band, gumach mini band czy też dyskach poślizgowych.

Trening w domu bez sprzętu standardowo wykorzystywanego na siłowni jak najbardziej jest możliwy. Dostępne w domu przedmioty można tak zmodyfikować, aby służyły nie tylko poprawie kondycji, ale i budowie masy mięśniowej. Warto to jednak robić pod okiem wykwalifikowanego trenera, wykorzystując opcję treningów online.

Większa swoboda

W przypadku treningu w domu nie trzeba również przywiązywać aż tak dużej uwagi do ubioru. Ma być przede wszystkim wygodnie. Moda i najnowsze trendy są w tym przypadku kwestią drugorzędną. Znoszone dresy czy legginsy będą równie odpowiednie co nowy komplet odzieży treningowej.

Trenując w domu, ma się również większą swobodę w doborze rodzaju ćwiczeń (zwłaszcza w porównaniu z treningami grupowymi, gdzie trener uwzględnia potrzeby i możliwości wszystkich uczestników zajęć). W każdej chwili można również zrobić sobie przerwę czy też powtórzyć dane ćwiczenie, by popracować nad techniką wykonywania ruchu. Jest to szczególnie ważne w przypadku treningu w domu dla początkujących. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnym trybem życia, mogą przy określonych ćwiczeniach chcieć zatrzymać się dłużej.

Elastyczność

Wiele osób ćwiczących w domu ceni sobie także brak konieczności dostosowywania się do godzin otwarcia klubu fitness i obowiązującego w nim grafiku. Dzieci wracają później ze szkoły? A może masz wolną godzinę przed pracą? W domu każda pora na wykonanie nawet krótkiej serii ćwiczeń jest idealna!

Trening w domu to rozwiązanie chętnie wybierane również przez rodziców, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech. Aktywność fizyczną można potraktować jako formę zabawy z maluchem albo poćwiczyć, gdy dziecko zaśnie. Siłownia nie daje takiej elastyczności.

Przyjazna atmosfera

Obecność innych ćwiczących nie zawsze działa motywująco. Bywa, że początkujący trenujący wstydzą się własnego ciała, a widok bardziej wysportowanych osób, które osiągnęły biegłość w wykonywaniu danych ćwiczeń, sprawia, że łatwo się zniechęcają.

Podczas treningu w domu natomiast nikt nie ocenia zaawansowania technicznego ćwiczącego, jego biegłości w posługiwaniu się przyrządami, sylwetki czy też stroju. Dla wielu osób plan ćwiczeń w domu to dodatkowa zachęta, by pozostać we własnych czterech kątach, tym bardziej że odpowiednio dobrany trening w domu dla początkujących może przynieść lepsze rezultaty niż ćwiczenia na sprzęcie, z którego obsługą jest się na bakier. O przyjazną atmosferę ćwiczeń w domu można dodatkowo zadbać, włączając ulubioną muzykę.

Co ważne, trening w domu dla początkujących powinien być tak skonstruowany, aby angażował wszystkie mięśnie, a jednocześnie nie demotywował. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą skutecznie zniechęcić do dalszej pracy nad sylwetką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *