Jak ochronić bagaż przed deszczem? Jak ułożyć rzeczy w plecaku? Poradnik

Wybierasz się na jednodniową lub weekendową, pieszą wyprawę? W takim razie dowiedz się, jak spakować podręczny bagaż w postaci plecaka, a w razie deszczu – jak chronić go przed zawilgoceniem. Umiejętna segregacja potrzebnych rzeczy jest podczas takiej wycieczki priorytetem. Odciąża Twój kręgosłup i zapewnia szybki dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów.

Jaki plecak jest najlepszym wyborem na piesze wyprawy?

Tak zwane miejskie plecaki to także te, które nosiło się w szkole. Zazwyczaj mają pojemność oscylującą w granicach 24-40 litrów. I choć w trakcie kilkugodzinnego użytkowania niczego im tak naprawdę nie brakuje, na dłuższych trasach okazują się niezbyt praktyczne.

Wybierając się w góry, o wiele lepszym wyborem są plecaki stricte podróżnicze lub trekkingowe. Dlaczego? Głównie dlatego, że mają o wiele większą pojemność. Ta sięga bowiem 50, 60, 80, a nawet i 120 litrów. W Twoim przypadku wystarczająca jest jednak objętość powyżej 40 litrów. Tak czy inaczej, jednodniowa lub weekendowa wycieczka, na którą się wybierasz, to na tyle wymagający wypad, iż musisz pamiętać o dodatkowych elementach takiego wyposażenia. Wybierając plecak, zwróć zatem uwagę na to, by był wyposażony w dodatkowy pas biodrowy, który odciąży Twoje ramiona i kręgosłup.

Pakowanie osobistego plecaka na weekendowy wypad w góry

Zanim przystąpisz do pakowania, rozłóż wszystkie rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą na podłodze. To pomoże Ci dokonać szybkiego rozeznania i przypomni, czego w trakcie podróży będziesz potrzebować najbardziej. W grę wchodzą oczywiście ubrania na zmianę, bielizna, kosmetyki, pożywienie i picie oraz tablet czy inne urządzenia elektroniczne.

Najcięższe rzeczy takie, jak trapery czy kurtkę załóż na siebie, a pozostałe ubrania ułóż na dnie plecaka. Na samym środku umieść kosmetyki, z kolei jedzenie i wodę oraz niezbędne dokumenty zapakuj do bocznych kieszeni plecaka. Na wierzchu zostaw natomiast miejsce na pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, który ochroni Twój bagaż przed zawilgoceniem.

Dlaczego to takie ważne? Na pieszych wycieczkach trzeba się spodziewać zmiennych warunków atmosferycznych. A nagły deszcz może zamoczyć Twój bagaż, powodując, że potrzebne rzeczy staną się bezużyteczne. Jeśli więc nie masz specjalnego pokrowca, zadbaj przynajmniej o pelerynę.

Dodatkowe akcesoria i elementy, które warto mieć ze sobą w górach


Pakując się na wyprawę, nie zapomnij też o apteczce z najpotrzebniejszymi lekami, plastrami i bandażami oraz o kremie SPF. Na zewnątrz plecaka umieść natomiast kije trekkingowe i podczep karimatę, jeśli bierzesz pod uwagę nocleg na łonie natury.

Odpowiednio spakowany plecak zapewni Ci niezbędne w trasie wyposażenie. Wybierając się na pieszą wycieczkę, musisz wziąć jednak pod uwagę fakt, że nie warto brać ze sobą wszystkiego, co z pozoru wydaje się ważne. Kluczowe w takich okolicznościach są tylko niektóre rzeczy, a umiejętne ich wybranie, przełoży się na Twoją wygodę i komfort podróżowania.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *