Trudno wyobrazić sobie własny wymarzony dom bez ogródka. Zielona przestrzeń to coś, co pozwala nam wypocząć, odstresować się i nabrać dystansu do codziennych spraw. Żeby jednak ogród faktycznie mógł cieszyć oko i przenosić nas tym samym myślami do bajecznej krainy, warto, żeby miał posadzone różnego rodzaju kwiaty.
Jakie kwiaty wysiewać latem?
Długie jesienne wieczory sprawiają, że zdecydowanie częściej jesteśmy w domu. W wolnym czasie stawiamy wtedy na ulubiony film, bądź też sięgamy po ulubioną książkę. Nie da się jednak ukryć, że kiedy tylko dni stają się dłuższe, a słońca pojawia się nieco więcej, chętniej wychodzimy do ogródka, planując, jakie rośliny będziemy sadzić za kilka chwil. Nie wszystkie jednak kwiaty sadzi się od razu po zakończeniu sezonu zimowego.
Jakie kwiaty wysiewać latem?
Rośliny jednoroczne
Kwiaty są czymś, do czego każdy ma inne podejście. Jedni je uwielbiają i poświęcają każdą wolną chwilę na zajmowanie się nimi, dla innych zaś to coś, co dostaje się od święta, a co też po kilku dniach po prostu się wyrzuca. Jedno jest pewne – jeżeli zależy nam na tym, żeby te kwiaty faktycznie kwitły i cieszyły nasze oko jak najdłużej, trzeba wiedzieć, jak i kiedy je sadzić oraz oczywiście jak je poprawnie pielęgnować. Dodatkowo, ważna jest też kwestia ich podlewania oraz nasłonecznienia. Nie wszystkie bowiem kwiaty lubią dużo wody i nadmiar słońca, ale też nie wszystkie będą chciały mieć ograniczony dostęp do wody. Jest to bardzo ważne.
Jakie zatem kwiaty powinno sadzić się latem? Znakomitym pomysłem będzie tutaj postawienie na rośliny jednoroczne, a mianowicie: kolorowe cynie, słoneczniki, nemezje czy też nagietki. Dla przykładu nagietek lekarski oraz słonecznik zakwitnie wtedy późnym latem, bądź też wczesną jesienią, a cynia głównie późnym latem, ale będzie cieszyła nasze oczy najdłużej, bo aż do pierwszych przymrozków.
Nie są to jednak wszystkie rośliny, które sadzimy latem, gdyż w tym okresie możemy posadzić również rośliny dwuletnie (np. nasiona kwiatów domowych z oferty Castorama.pl) oraz rośliny wieloletnie.
Rośliny dwuletnie oraz rośliny wieloletnie
W połowie lata, a mianowicie w sierpniu, warto pomyśleć o sadzeniu stokrotek oraz bratków (jako nieliczne z kwiatów są jadalne i mogą służyć jako ozdoba naszych potraw). Sadząc je właśnie latem, ucieszą one nasze oczy następnej wiosny, a bratek również wczesnym latem następnego roku.
Idealną opcją do posadzenia nieco wcześniej, gdyż w lipcu mogą być również : naparstnice, maki, goździki, malwy lub fiołki. Tak naprawdę wybór jest olbrzymi i ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia – zależy też czy lubimy kwiaty we wszystkich odcieniach tęczy czy też raczej stawiamy na dwa, maksymalnie trzy odcienie i chcemy, żeby nasz przydomowy ogródek był całkowicie spójny kolorystycznie.
Koniecznie trzeba też tutaj wspomnieć o sadzonej w lecie lawendzie. Jej zapach działa niezwykle kojąco, a po zasuszeniu możemy ją sobie położyć pod poduszkę i zrelaksować się przed snem.
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Lato to również doskonały czas do sadzenia roślin cebulowych, do których zaliczamy oczywiście tulipany, krokusy, lilie, dalie czy też begonie. Robi się to w ten sposób, że wykopuje się dołki, do których wkłada się po kilka cebulek.
Zasady sadzenia kwiatów latem
Nie każdy ma pojęcie na temat sadzenia kwiatów i to jest jak najbardziej naturalne. Należy jednak wiedzieć, ze każde kwiaty wymagają często użycia innego rodzaju gleby i tym samym innego podłoża. Specjaliści wskazują, że nie wszystkie rośliny lubią glebę zasadową, ale też nie wszystkie odnajdą się w glebie kwaśnej. Przy sadzeniu zwróćmy też uwagę na stopień nasłonecznienia. Dodatkowo, niektóre rośliny lepiej będą czuły się w doniczce, a inne bezpośrednio w ziemi.
Często bardzo pomocne wskazówki można znaleźć z tyłu opakowania gotowych nasion, które kupujemy. Znajdziemy tam też również wskazówki pielęgnacyjne czy też wskazówki dotyczące nawożenia (https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/nawozy/do-roslin-domowych.cat).
Jak widzimy, jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy sadzeniu kwiatów latem (ale i nie tylko latem). Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkiego można się bez problemu nauczyć i dojść do wprawy.