Wiklina i rattan – najważniejsze różnice

Obecnie zainteresowanie meblami wykonanymi z naturalnych surowców jest coraz większe. Są idealną częścią zarówno wystroju współczesnego, vintage, klasycznego, jak i nowoczesnego. Meble wykonane z wikliny i rattanu sprawiają, że wnętrza są stylowe i klimatyczne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że są to dwa różne materiały? Czym się różnią? Który jest lepszy?

Wiklina i rattan – z jakich pędów się je tworzy?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że są to dwa różne materiały, mimo że z obu można tworzyć zarówno meble, jak i inne dodatki dekoracyjne. 

Wiklina to pędy wierzb, które przed pleceniem poddawane są różnym „zabiegom”, takim jak moczeniu czy gotowaniu. Materiał ten jest bardzo popularny w Polsce, ponieważ każdy ma do niego dostęp, co za tym idzie, cena mebli z wikliny nie jest wygórowana. 

Rattan jest materiałem niewystępującym w tropikalnej Azji, skąd jest sprowadzany. Są to pnącza różnych gatunków palm. Z racji, że jest to pełnoprawowite drewno, je również należy oddać obróbce, by było elastyczne, w tym celu obiera się je ze skóry i moczy. Cena mebli wyplecionych z rattanu jest o wiele wyższa niż tych z wikliny.

Meble z wikliny czy rattanu – które lepsze?

Niestety nie tylko cena różni meble z obu tych materiałów, ale również ich wytrzymałość. Wiklina jest wytrzymała, jednak pod wpływem warunków atmosferycznych, zarówno deszczu, jak i promieni słonecznych ulega uszkodzeniom. Rattan natomiast jest materiałem bardzo trwałym jak meble drewniane. Dlatego też na pewno posłużą użytkownikom przez długie lata, pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać. Tak samo, jak w przypadku mebli drewnianych, powinniśmy je na okres jesienny i zimowy schować w miejsce suche i ciepłe.

Zastanawiając się, które meble są lepsze – z rattanu czy z wikliny- to ten pierwszy ma przewagę nad wikliną, jeśli chodzi o ich trwałość. Dodatkową zaletą, na którą kupujący zwracają uwagę, jest trzeszczenie mebli, jak w przypadku wikliny. 

CZYTAJ  Czy oklejanie roweru folią jest trudne? Niekoniecznie! Ten poradnik szybko rozwieje Twoje wątpliwości

Meble z rattanu i wikliny – zalety

Oba materiały mimo różnic, jeśli chodzi o materiał rośliny, idealnie sprawdzają się jako dodatki do wnętrz i meble grodowe. Wykorzystywanie ich przy tworzeniu wnętrz i aranżacji zawsze jest strzałem w dziesiątkę, najzwyczajniej nadają im stylu i klasy, a dodatkowo naturalności i ciepła. 

Drugą, obecnie bardzo ważną zaletą jest ekologiczny materiał. Coraz więcej osób przykłada wagę do ochrony ekologii i stara się o nią dbać, wykorzystując tego rodzaju materiały. Zarówno wiklina, jak i rattan są odnawialnymi źródłami roślinnymi, co oznacza, że są przyjazne dla środowiska.

Są również trwałe i wytrzymałe. Jeśli chodzi o wiklinę, to należy o nią dbać, pielęgnować, konserwować i zabezpieczać w okresie jesienno – zimowym, jednak, jeśli wykonamy te czynności, to posłużą nam kilka dobrych lat. W przypadku rattanu te czynności również są konieczne, pamiętajmy, że należy dbać o nie tak samo, jak o meble drewniane. 

Oba materiały są również bardzo łatwe w czyszczeniu. Odkurzanie, przecieranie wilgotną ściereczką wodą z octem to jedyne „zabiegi”, które należy im zafundować. Nie ma konieczności kupowania specjalnych preparatów, które nie zawsze są tanie. 

Techno rattan – ostatni krzyk mody!

Na rynku pojawił się techno rattan, czyli materiał polirattanowy, który jest jeszcze bardziej odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne niż rattan. Jeśli zatem postawimy na dworze meble wykonane z tego materiału, to nie będziemy musieli martwić się o żadne zniszczenia, co więcej nie ma potrzeba ich konserwowani, ponieważ jest również odporny na deszcz.

Technorattan różni się od rattanu nie tylko cen, ale również strukturą, wykończeniami, kształtem, kolorystyką i jakością. Do wykonania mebli z tego materiału wykorzystywane są metalowe stelaże, dzięki czemu są one bardziej wytrzymałe i wodoodporne. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy niższa cena nie wiąże się z imitacją techno rattanu, które wykonane są ze sztucznych tworzyw.

CZYTAJ  Strony o tematyce sportowej - jak skutecznie je pozycjonować?

Wsparcie merytoryczne przy tworzeniu artykułu uzyskaliśmy od Swiat-wikliny.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *