Jak dobrać plecak dla młodego ucznia, by był zarówno stylowy, jak i praktyczny? W jaki sposób zadbać o jego bezpieczne użytkowanie? Oto kilka wskazówek, które zdecydowanie powinny służyć Ci pomocą!
Waga plecaka szkolnego – wiele zależy od wieku właściciela
Przeciążone plecaki szkolne są problemem, o którym mówi się od kilkunastu dobrych lat. Dzieci dźwigają niemalże dzień w dzień przez kilka godzin ogromne jak na swoje możliwości ciężary, co może bardzo negatywnie odbijać się na ich zdrowiu. Powoli się to zmienia – dzięki szafkom podręczniki można zostawiać w szkole, a niektóre z nich (przynajmniej te, które nie wymagają wersji fizycznej) przenoszone są do przestrzeni wirtualnej.
Przyjmuje się, że plecak szkolny powinien wraz ze wszystkimi książkami i przyborami w środku ważyć nie więcej niż 10-15%, z czego ta górna wartość jest absolutnym limitem, który nie grozi żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Oznacza to, że warto plecak do szkoły przeznaczony dla dziecka powinien cechować się zarówno sporą wytrzymałością, jak i lekkością. Dzięki temu jego łączny ciężar może nie być finalnie takim problemem.
Najważniejsze aspekty plecaka do szkoły – na te elementy w szczególności zwróć uwagę!
Zakup szkolnego plecaka ma wpływ nie tylko na zdrowie Twojego dziecka, ale również codzienny komfort. To właśnie dlatego warto z wyprzedzeniem rozważyć, jaki model będzie dla niego odpowiedni. Oto kluczowe parametry, o których zdecydowanie powinieneś pamiętać przy zakupie szkolnego plecaka!
- Rodzaj plecaka – chociaż obecnie wśród uczniów coraz mocniej dominują klasyczne plecaki, warto również wspomnieć o tornistrach. Posiadają one mniej przegródek, lecz oferują lepszy rozkład masy i płaski dół, dzięki czemu może stać na podłodze bez oparcia. Często poleca się je najmniejszym dzieciom. Warto też wspomnieć, że plecak nie powinien być za długi, tzn. kończyć się przed lędźwiami.
- Pojemność – w przypadku mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej, wystarczające będą modele o pojemności ok. 20 litrów, a nawet i mniejsze. W wyższych klasach można postawić na trochę większe rozmiary, natomiast do szkoły średniej warto wyposażyć nastolatka w plecak o pojemności 30 litrów lub więcej.
- Usztywnienia i regulacje – wyprofilowane plecki, wzmocnienia lub dodatkowe pasy sprawiają, że noszenie plecaka jest przyjemniejsze, a plecy dziecka są odciążone.
- Duża liczba kieszonek – pozwoli ona na posegregowanie wszystkich książek, zeszytów oraz przyborów.
- Odblaski – zapewnią one bezpieczeństwo podczas późnych powrotów.
Szkolny plecak a design – jak wybrać odpowiednio wyglądający model?
Powyższe elementy dotyczą praktycznej części wyboru szkolnego plecaka. Nie ma jednak co owijać w bawełnę – wygląd również ma znaczenie. Dziecko potrzebuje modelu, który będzie mu się podobać z uwagi na swoje osobiste preferencje oraz chęć pokazania się z dobrej strony przed znajomymi.
Warto więc konsultować z dzieckiem czy nastolatkiem zakupowe decyzje, które mają na niego bezpośredni wpływ. U mniejszych dzieci dobrze sprawdzą się motywy bajkowe czy kolorowe designy. Nastolatkowie mogą natomiast pragnąć bardziej stonowanych, sportowych rozwiązań – plecak Nike jest tutaj dość dobrym przykładem.
Artykuł sponsorowany