Pojazdy, którymi poruszamy się po drogach i bezdrożach, są w oczywisty sposób narażone na uszkodzenia. Coraz częściej poszukujemy więc sposobu na ich zabezpieczenie, a świetnym rozwiązaniem okazuje się oklejanie roweru folią. Jak to zrobić i czy wymaga to zaangażowania fachowców? Sprawdźmy!
Dlaczego potrzebujesz folii ochronnej na rower?
O miłości do roweru śpiewał Freddie Mercury, nie bez przyczyny ten jednoślad pojawia się również w dyskografii m.in. Pink Floyd czy Red Hot Chilli Peppers. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że ulubiony rower traktujemy często niemal tak, jak prawdziwego przyjaciela. Wobec tego zasługuje również na szczególne traktowanie.
Oklejanie roweru folią ochronną to tak naprawdę podstawowy sposób zabezpieczenia elementów szczególnie podatnych na uszkodzenia, na przykład w wyniku odbicia drobnych kamieni czy przetarć. Folia ochronna pokrywa szczelnie lakierowane powierzchnie i po prostu bierze na siebie potencjalne zagrożenia, znacznie ograniczając ryzyko nieodwracalnego zniszczenia powłoki lakierniczej oraz elementów konstrukcji jednośladu.
Co zyskujesz dzięki folii ochronnej?
Zanim przejdziemy do praktyki, podsumujmy, jaki rezultat pozwoli Ci uzyskać oklejanie roweru folią 4-bike.
- Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi: rower, zwłaszcza gdy jest używany w trudnych warunkach terenowych lub w miejskim gąszczu, jest narażony na odpryski, zarysowania i przetarcia powstające w wyniku kontaktu z drobnymi kamieniami, gałęziami czy nawet podczas przewracania się. Folia ochronna absorbuje uderzenia i zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z delikatną powierzchnią lakieru.
- Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi: deszcz, śnieg czy promieniowanie UV mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość lakieru roweru. Folia ochronna stanowi barierę ochronną, która minimalizuje szkodliwe oddziaływanie tych czynników.
- Zachowanie estetyki roweru: Oprócz ochrony folia oferuje również właściwości estetyczne. Dostępne są różne wykończenia (matowe, błyszczące), jak również opcja stworzenia indywidualnego projektu, co pozwala na dostosowanie wyglądu roweru do osobistych preferencji.
- Samoregenerujące właściwości: nowoczesne folie ochronne posiadają zdolność do autoregeneracji. Drobne rysy mogą zniknąć samoczynnie, co przedłuża żywotność folii i zapewnia, że rower wygląda estetycznie przez długi czas .
- Dopasowanie do typu roweru: folia ochronna jest dostępna w wariantach dopasowanych do różnych typów rowerów – jest więc i folia ochronna na rower szosowy, jak i folia ochronna na rower enduro czy MTB. Dostosuj ją do swojego modelu, aby uzyskać najlepszy efekt.
Jak wygląda oklejanie roweru folią? Poradnik krok po kroku
- Dokładnie umyj i odtłuść rower – w tym celu przyda Ci się dobry odtłuszczacz.
- Folię ochronną na rower można oklejać zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym celu stosuje się specjalne żele lub płyny.
- Oklejanie roweru folią ochronną będzie łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze specjalnie dociętej folii w stylu backbone. Na powierzchni formatki rozrysowane są kręgi, które ułatwiają odnalezienie środka i właściwe wypozycjonowanie okleiny na ramie lub innych elementach.
- Dokładnie przymierz folię do oklejanego elementu – nie odrywaj arkusza papieru, który zabezpiecza folię przed przypadkowym przyklejeniem do powierzchni.
- Jeśli wiesz już, gdzie chcesz umieścić folię, odklej ją od arkusza papieru. Uważaj, aby nie pozostawić na warstwie kleju odcisków palców. W przypadku klejenia na mokro dokładnie spryskaj całą powierzchnię folii.
- Przyłóż folię w odpowiednim miejscu – zwróć uwagę, że klejąc na mokro, zyskujesz możliwość dopasowywania powierzchni. Przy pomocy rakli usuniesz pęcherzyki powietrza oraz płyn spod folii.
- Na takiej samej zasadzie zamontuj kolejne arkusze folii ochronnej. Zwróć uwagę na to, aby pokryć nią jak największą powierzchnię i odpowiednio zabezpieczyć zgięcia elementów i łączenia.